10 tüüpviga viilkatuse ehitamisel

Üha enam ja enam kutsutakse mind erinevaid katuseid kaema pärast tööde valmimist. Siin on põhilised vead, mis viilkatustel silma hakkavad:puidu niiskuse mõõtmine

1. Vana katuse uuendamisel jäetakse pehkinud ja kandevõime kaotanud sarikad välja vahetamata. Koht kust kokku hoida? Ehk tõesti, kuid arvestama peab sellega, et mingil hetkel annab see pehkinud koht järgi.

2. Tuulutus jääb tegemata – tagajärjeks pidevalt niiske katusekonstruktsioon, mis on hea kasvupinnas hallitusele. Märg soojustus ei täida oma ülesannet. Talvel on katus jääs. Jääpurikad… Selleks, et niiskus konstruktsiooni ei kahjustaks, tuleb anda veeaurule väljapääs tuulutuskanalite kaudu. Tuul tuleb juhtida räästast sisse ja harjalt ja/või viilu otstest välja.

3. Tuuletõke ja aluskate all in 1 – juba vanasõna ütleb, et see, mis kõlbab kõigeks, ei kõlba tegelikult mitte millekski. Nii hull selle aluskattekilega vist ei ole, aga head tulemust on väga raske saavutada. Tuuletõke peab moodustama õhutiheda kaitse soojustusele. Nii kui unustatakse mõni augukene või rebenenud koht paikamata, on tulemuseks maha jahutatud piirkond/lekkekoht. Kui katusel saab veel sarikate vahel selle kile kuidagi korralikult paika, siis seinaga ühendamine on peaaegu et võimatu ettevõtmine. Kui materjalis võid ehk kokku hoida, siis korralik töö on kordades aeganõudvam kui tuuletõkkeplaadi ja aluskatte eraldi paigaldades.

4. Korstna ümbrused ja muud läbiviigud lekivad – ülespöörded jäetakse liiga lühikesed. Tüüpiline on korstna tagune, kus on tihti aluskattekile kortsus nii, et võimaliku vee tekkides see sinna kotti vajub ja ära voolata ei saa.

5. Vana katus jäetakse katte vahetusel rihtimata – on olukordi, kus rihtimine rikub hoone välisilme ja toob kaasa rohkem kahju kui kasu, kuid 99% juhtudel on rihtimine võimalik ilma hoone üldilmet rikkumata. Vähemalt sellises ulatuses, et ebatasasused silma ei hakka. Väga paljud ehitajad on väitnud, et kui hinnapakkumises ei ole sõna „rihtimine“ sees, siis katust ka ei rihita. See väide on õnneks väga lihtsalt ümber lükatav.

6. Aluskattekile parandatakse valede teipidega – aluskate on mõeldud tiheda katusekatte alla paigaldamiseks, et allatilkuv kondensvesialuskatte parandamine räästa kaudu hoonest välja juhtida. Aluskattekile paigaldamise käigus juhtub aga tihti, et tekib augukesi või rebendeid, mida on vaja parandada. Paranduseks kasutatakse „mäkaiveri“ teipi (see hõbedane teip, mida igale poole pannakse). On tulnud ette ka juhuseid, kus kasutatakse tavalist pakketeipi.  Aluskattekile teipimiseks sobib vaid selleks otstarbeks mõeldud teip. Kui ei tea milline, siis küsi kile tootjalt või müüjalt. Põhiline, et teip täidaks oma ülesannet nii kuumas kui külmas. Mäkaiveriteip näiteks külma ei kannata.

7. Kasutatakse märga puitu – katusekonstruktsioonides kasutatav puit peab olema alla 20% niiskusesisaldusega (kuiv puit ei mädane). Kui kasutatakse märga puitu, on oht hallituse tekkeks ja puidu mahukahanemisega tekkivate kujumuutuste ja pragude tõttu kannatab töö kvaliteet. Kuna märg puit on odav, siis paigaldatakse märga puitu. Kui tellija ei tea ja ei kontrolli, siis ongi suur oht probleemide tekkeks.

8. Puudulik soojustus – kehvasti paigaldatud soojustus toob endaga kaasa suuremad küttearved ja jääpurikad.

9. Katuse tuulutus katkestatakse korstnate ja katuseakendega – tuulutust kinni panna ei tohi. Aitab, kui tuulutus kõrvalsarikate abil katkestusest mööda juhtida.

10. Tööohutus on puudulik – katuselt kukkumine lõpeb tavaliselt tõsise vigastuse või surmaga. Sellegi poolest on turvavarustuse kandmine teisejärguline. Mõtlema hakatakse siis, kui keegi alla kukub…ja kohtupingis tuleb aru anda.

 

29 Comments


 1. apr. 23, 2014
  8:27 p.l.

  Triin

  Mis teha, kui ehitaja on jätnud aluskatte liiga lülikese üle seina. Loen praegu reegleid, et aluskate peab olema natuke lontis (meil kohati pingul) ja ulatuma üle fassaadi 20 cm (meil heal juhul 10. Mida teha? Kas spetsiaalse teibiga ja samasuguse katusekilega jätkamine on hea mõte?


 2. apr. 23, 2014
  8:38 p.l.

  maitL

  Ma arvan, et see 100 mm ei ole probleem. Kui soovite kindel olla, siis võib ju aluskattekile liitmiseks mõeldud teibiga riba juurde panna. Kui aluskate on kohati pingul, siis ka see ei ole kõige suurem probleem. Mina väga ei muretseks.


 3. juuni 3, 2015
  4:53 p.l.

  tere

  Ehitaja on paigaldanud aluskatte roovituse peale ja sellele katusekatte materjali. Kas antud katusealust on mõtet üldse soojustada ja elamiseks välja ehitada? Harjal ei ole ka mingisugust tuulutust.


 4. juuni 3, 2015
  8:42 p.l.

  maitL

  Mõistlik on see kile eemaldada ja teha nii nagu juhised ette näevad. Teoreetiline võimalus muidugi on teha tuuletõkke ja selle kile vahele korralik tuulutus ja loota, et katusekatte alla kondensi ei teki aga see on pigem loto mängimine.


 5. juuni 14, 2017
  6:43 e.l.

  Toomas

  Selline küsimus.Tegemist väikse kaldega katusega.12cm meetrile.Hetkel nii seina peno läheb vastu sarikatel tuuletõkkiks olevat osbd mille peal on 5×5 pruss mitte hingav alt keegelt karvane kile distants liist roov plekk.osbd on madalamas osas 5 m pikkuselt.kõrgemas osas 2.5 m Katus ise 11.5m tõusupidi pikk.plaan lasta praegusele saepurule lisaks tselluvilla.mis madalas osas läheks vastu osbd mõne meetri ehk.All lael aurutõke puudub.hetkel toa seintes värskeõhu klapid.Aga tuleb soojus tagastusega agregaadiga vent.Küsimus siis kas on probleem kui all räästas peno osb vahel puudub tuulutuspilu? Karniisi laudises oleksid pilud.osb ongi tuuletõkke mõttega.


 6. juuni 25, 2017
  1:03 p.l.

  Mait Lillemäe

  Tere.

  Natuke arusaamatu konstruktsioon. Äkki saate mõne pildi saata? mait@profeld.ee


 7. aug. 2, 2017
  7:43 p.l.

  Siim

  Tervist.

  Vaja nõuandeid katuse ehitusel. Kuna foorumites juttu palju, kuid iga mees räägib erinevalt siis loodan saada siit kontreetse vastuse enda küsimusele.
  Maja on aastast 60. Vana eterniitkatus. Hetkene materjal katusel ongi ainult eterniit ja roovitus ning sarikad. Hari on sirge. Pööning läheb täies ulatuses väljaehitamisele kuni peaaaegu harjani välja eluruumiks. Seda kuidas aga seda välja ehitada, oleks vaja abi. Seestpoolt kuni villani on selge. Kips-aurutõke-vill. Vill läheb sarikate vahele, sealt edasi peaks minema tuuletõkkeplaat ja sellele peale roovitus ja katusekile millele omakorda roov ja siis katuseplekk. kas olen õigesti aru saanud või kuidas peaksin käituma?

  Tänud kui saate anda hea ja arusaadava vastuse.


 8. aug. 2, 2017
  9:39 p.l.

  Mait Lillemäe

  Kihtide järjekord on õige. Tuuletõkke peal siis ikka tuulutusliist mis on pikki sarikaid paigaldatud ma eeldan.


 9. aug. 4, 2017
  6:41 p.l.

  Siim

  Tänan vastamast. Jah, mõtlesingi tuulutusliistu.


 10. aug. 13, 2017
  8:23 p.l.

  Tauno

  Tere

  Mure selline, et võtsin vana eterniidi katuselt maha ja rihtisin katuse sirgeks ning nüüd plaan plekk peale panna. Ja murekoht on siis tuulekast. Nimelt on meiekandi tuuled päris metsikud ja nagu kuidagi ei taha kohe tuulel vabalt lasta katuse alla minna. Mõtlen et teeks tuulekasti voodrilaudadest ja paneks sinna umbes 1.2 m vahedaga ventilatsiooni avad, nii umbes 10cm diameetriga. Kas see oleks katuse jaoks väga paha.


 11. aug. 13, 2017
  9:53 p.l.

  Mait Lillemäe

  Mina jätaks selle tuulutuse ikka nii nagu see on. Millegi kinni ehitamine ja avade tekitamine tuleb väga hoolega läbi mõelda. Ei tee see tuul seal midagi kui korralikult ehitanud oled. Tuuldubki paremini.


 12. aug. 28, 2017
  10:25 p.l.

  Arno

  Tere. Viilkatusega majal on räästast horisontaalselt laudisega kinnine tuulekast. Varasem omanik on taibanud sinna panna tuuletõkke ja soojustuse (horisontaalse laudise peale). Katusematerjal eterniit ja selle all pole räästa osas mingit soojustust. Tänu lainelisele eterniidile tuuldub katusealune vist ära. Aga siiski, kas sellel tuulekasti alumise külje soojustusel saab olla mingigi mõte kui ülevalt tuleb külm sisse? Kas selline soojustus teeb kurja ja tuleks eemaldada?

  Tänan
  Arno


 13. sept. 5, 2017
  10:06 p.l.

  Mait Lillemäe

  Tere. Palun saada mulle mõni pilt või joonis. mait@profeld.ee. Siis saan arvamust avaldada.


 14. okt. 9, 2017
  1:06 p.l.

  Kuno

  Tere! Kas Teil on kokkupuudet olnud Isoplaat tappidega tuuletõkkeplaat 25 mm või siis isover RKL-31 facade plaadiga, et kumb sobiks paremini katusele tuuletõkkeks, kus on sarikate vahe soojustatud 25 – 30cm kivivillaga? Lugesin foorumist, et see puitkiudplaat oleks juskui liiga tihe plaat ja ei lase piisavalt seestpidist tulevat niiskust vabalt läbi. Isoveri plaat oleks jälle kallim ja töömahukam paigaldada, distants puksid, teibid jne. Sama küsimus seinaga ka, et kas isoveri facade plaat õigustab end rohkem kui tavaline 12mm puitkiud plaat.
  Aitäh vastamast!


 15. okt. 9, 2017
  1:56 p.l.

  Mait Lillemäe

  Tere. On ikka. Praegu kasutatakse peamiselt Isoveri tappidega plaati. Paigaldamisel tuleb rohkem vaeva näha kuid asi on seda väärt. Kindlasti kasuta ka teipe. Selle teisega pole ammu kokku puutunud. Mäletan, et selle õhem, tappideta versioon läks niiskusega kummi. See ei ole hea, sest liited hakkavad lekkema.


 16. okt. 9, 2017
  6:41 p.l.

  Taavet

  Tere!

  Kuno püstitas huvitava küsimuse, mis mind ennastki paelub. Kartes isegi ehitusaegset suurt niiskust, on sooviks võimalikult hingav ja hästi tuulduv katusekonstruktsioon. Enda uurimistes olen küll jõudnud vähe teise lahenduseni – 20mm Rockwool Windrock. Materjal ise tunduvalt soodsam Isoveri toodetest. Tootja väitel ei ole vaja liiteid eraldi tihendada. Varajasemaltki kuskilt jäänud silma, et 20mm+ materjalide puhul pole see eraldi vajalik. Hingerahu saamiseks oli soovitus liimida MS-polümeeridega …. see peaks olema põhiline koostisaine ja seda näiteks tootel Kiilto Fix? Blogist nagu meenuks netraalsilikoon (näiteks Makroflex NA?). Kuskilt meelde jäänud veel hermeetikud ja PU-massid. Isiklikult sooviksin millegagi siiski liited tihedamad saada. Eeldan, et eelpool mainitud erinevate keemiate puhul on kõige olulisem jälgida, et sobiksid vuukide tihendamiseks/liimimiseks, samas säilitades liite elastsuse? Võib-olla peaks erinevate tootjate/toodete uue testimise tegema, mul huvitav objekt pakkuda 🙂

  Huvitav lugemine oli ka “Üks õnnetu lugu katuse ehitusest”. Seda lugedes tekkis endal küsimus, et millega oleks õige kinnitada planeeritav 170mm paksune kiht sarikatele (20mm tuuletõkke + 75mm tuulutus + 25 distants + 50mm roov). Hobiehitaja loogika peas sosistab, et tuleks kiht-kihi haaval minema mõne rusikareegli järgi a’la 8x naela läbimõõt ulatugu alumisesse kihti.

  Tänan huvitava lugemise eest, mida Te olete meile pakkunud!
  Parimat!


 17. okt. 9, 2017
  10:00 p.l.

  Mait Lillemäe

  Tere,

  Kindlasti On Isoverile soodsamaid altenatiive. Tasub silm lahti hoida ja paigalduse juures tootja juhised ning kõhutunnet järgida. Mina kasutaks liidetes samuti PU massi. Kestab kauem kui silikoonid. Pu massi puhul peab vaatama jah, et elastne oleks. betoonidele mõeldud jäigad asjad ei ole kõige paremad.

  170 mm pätsi puhul tuleb lähtuda jah sellest, et enne pealmise kihi panekut peab alumine kinni olema. Tasub kõhutunnet usaldada ja materjalide tootjatelt uurida. Siis saab ka hobiehitaja ilma projektita hakkama.


 18. okt. 23, 2017
  10:28 p.l.

  Karel

  Tere

  Olen otsinud lahendust kuid ei tea, kuidas edasi toimida. Tegu puumajaga. Nimelt lammutasin lae ära, et paremini soojustada(esimene korrus). Laest 1/3 katab naabri rõdu(teine korrus). Lae laudise peal oli umbes 40cm jagu saepuru. Saepuru oli laetalade vahel. Laetalade peale, mis katab rõdu pinda on pandud vineer. Vineer on kaetud ruberoidiga. Siit küsimus, et kuidas ma saaks lage soojustada antud kohas. See lae osa, mille peal toad on, saan villaga aga mulle tundub, et kus vineer ja ruberoid, seal nii lihtsalt läbi ei saaks. Kas näiteks vastu vineeri isolatsioonplaadi panek lahendaks olukorra?


 19. okt. 24, 2017
  6:07 p.l.

  Mait Lillemäe

  Tere,

  Saan aru, et soovite alt poolt soojustada seda rõdu alust. Vatsu vineeri kindlasti tohiks soojustust panna. Praeguse jutu põhjal on korrektne kui kihid oleks nii: SBS, vineer, tuulutuspilu, tuuletõke soojustus sisemised viimistluskihid. Laske palun projekteerijal see sõlm valmis joonistada.


 20. veebr. 14, 2018
  11:35 p.l.

  Andrys

  Tere,
  Käsil teise korruse väljaehitus ja küsiks nõu.
  Viilkatus ja praegu on kihtide järjekord seest välja: sarikad, täislaudis, ruberoid, roov, korralik katusekile ja plekk.
  Tuuldub nii et mühiseb aga ilmselt on oht, et ruberoid ei lase võimalikku niiskust välja.
  Üks mees ütleb et võin hakata villa panema.. teine mees, et tekita sarikate vahele 5cm tuulutus ja tuuletõke. Kui selle katuse pind oleks väiksem või plekk oleks oma aja ära elanud siis kaaluks ruberoidi väljavahetamist tuuletõkke vastu. Mis Mait teeks? tãnud


 21. veebr. 15, 2018
  1:34 p.l.

  Mait Lillemäe

  Kas see järjestus ongi täpselt selline? Roov on otse ruberoidi peal ja roovi peal kile ja plekk? Ei tahaks uskuda. Palun lisa täpne konstruktsioon algusest lõpuni. Kui see praegune on reaalsus siis sellise soovitan maha lammutada.


 22. juuli 20, 2018
  2:04 p.l.

  Mati

  Tere,
  Küsimus kiviprofiilpleki all asuva aluskatte kohta. Kas on nõuete kohane olukord, kus keskmise vihma korral tilgub vesi mööda aluskatet tuulekasti? Tilgub päris mitmest kohast nii vintskappide nurkade lähedalt kui ka sileda katuse alt.


 23. juuli 25, 2018
  9:44 p.l.

  Mait Lillemäe

  Tere,

  Ei ole. Plekk peab ikka vett pidama.


 24. aug. 28, 2018
  12:35 e.l.

  Monika

  Tere
  Kas katuse hingav aluskate peab olema teibitud ühenduskohtades.


 25. dets. 3, 2018
  3:21 p.l.

  Tambet

  Tere

  Millises järjekorras peavad olema katuse kihid et siis plekist sissepoole?

  Ettetänades


 26. dets. 3, 2018
  5:59 p.l.

  Mait Lillemäe

  Tere, Jah peaks olema. Seda siis juhul kui kasutad seda soojustuse peal. Kui kasutad tavalise aluskattena, siis mitte.


 27. dets. 3, 2018
  6:00 p.l.

  Mait Lillemäe

  Tere. Kihid traditsioonilise lahenduse puhul: katusekate, roov, tuulutusliist, aluskattekile, tuulutusliist, tuuletõkkeplaat, soojustus, aurutõke, siseviimistlus.


 28. jaan. 12, 2019
  1:37 p.l.

  Marti

  Tere,
  Küsimus selline, et sai tehtud uuele majale peale valts katus. Katuse sarikad on 390mm paksud ja sarika samm on 1200mm. Sarika peale on pandud tuuletõkke kangas, siis 22mm tuulutusliist, 32mm roovitus (üle ühe sammuga), müra lint igale valtsi paanile (As Toode oma) ja lõpuks valtsplekk, masinaga lastav.
  Jama selles, et katus koliseb jubedalt tuultega. Tundub nagu tuultega kas surub alt või tõmbab ülevalt vaakumisse pleki ülesse-alla ja tekkib jube pleki kolin.
  Kohas kus maja on, on ka päris suured tuuled.
  Maja on 1,5 kordne ja teisel korrusel on magamistoad. Magamistoa kohal, kus on kaldlaed, on villa pandud 2x 200mm. Sealt kus kaldlagi ära lõppeb ja sirgeks laeks läheb, keerab ära ka vill 2x200mm lae peale, nii et ülemine pööningu alune kolmnurk ei ole ära soojustatud eraldi kuni tipuni välja.
  Tuuletõkke kangas on ka paigaldatud nii, et katuse alumine serv, mis jõuab välja tuulekasti on keeratud 10cm alla aeroc seina peale ja liimitud seina külge ( äkki oleks pidanud kangaga tulema kuni tuulekasti keskele välja?). Ülemine harja tipp on kangaga tehtud kinnine, nii et ühe katuse poolne kangas, keerab otse ülesse teisele poole (kas on õige?). Pööningu tuulutuseks on mõlemasse vintskapi otsa puuritud 123mm tuulutus augud ja õhu liikumine on pööningul suht hea.
  Kuidas saada sellest kolinast lahti, äkki on mingi hea mõte?
  Plekk lööb trummi nii kõvasti, et magada ei saa, hetkel juba selline tunne, et pane või kruvid valts paani keskele , et enam ei kummiks katus…


 29. jaan. 12, 2019
  7:03 p.l.

  Mait Lillemäe

  Tere. Siin ei ole ilmselt muud teha kui oodata, et plekk lõplikult paika loksub. Elan ise sarnase pööningu all ja esimene aasta väga häiris. Tänaseks on kolin kadunud.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *