Külalispostitus Oliverilt kes on värskelt oma maja ehituse tellinud ja jagab nüüd meelsasti oma kogemusi.

– Varu väga palju aega ja kannatust. Arvesta, et õige ehitaja leidmine võib aega võtta isegi kuni 3-4 kuud;

– Pakkumise saamine võtab aega vahel isegi kuni 2-3 nädalat;

– Kui küsid pakkumist 10 firmast, siis ära imesta, et vastavad 2-3 ettevõtet;

– Kui kasutad erinevaid hankekeskkondi (Hange.ee, Mercell jne), siis pakkumisi tehakse küll palju aga arvestades seda, et hind mõeldakse kohati välja lausa paari tunniga. Tegelikult keegi väga  detaile ei ole vaadanud ning hind on pandud “puusalt lastes”. Enamus pakkujaid ei raatsi näiteks niipaljugi maksta keskkonna haldajale, et  nad saaksid lisada juurde detailse hinnapakkumise või et hankija näeks nende kontaktandmeid. Minu kogemus on selline, et sealtkaudu on head majaehitajat väga raske leida.

– Kui pöördud peale hinnapakkumise saabumist pakkuja poole sooviga pakkumist täpsustada siis päris paljud ei vasta sulle enam. Samas eredalt on jäänud meelde pakkuja, kelle vastus oli järgmine: “Mida sa vingud kalli hinna üle. Mees ole vait, mul on kasumit vaja ka teenida”

– Parim viis ehitaja leidmiseks on kellegi soovitus. Eriti hea kui vastav kogemus oleks mitte vanem kui 2 aastat vana. Ehitusturg muutub pidevalt ning tegija, kes 2 aastat tagasi oli hea on nüüd juba otsaga Soomes või on uued töömehed või firmal võlad ja probleemid kaelas.

– Valmista ette detailne hinnapakkumise tabel, koos tööde loetelu ja mahtudega. See hoiab ära valearusaamad, mis töid tahetakse ning mis on ikkagi hinna sees. Lisaks näevad tõsiselt tööst huvitatud ettevõtted, et sa ei küsi hindu niisama. Sest korraliku ja läbimõeldud hinnapakkumise koostamine on aeganõudev töö. Lisa hinnapakkumise kirjale juurde ka vajalikud joonised ja projektid.

– Tavaliselt on hea märk see, kui pakkuja sulle helistab ja soovib detaile täpsustada. See tähendab, et nad mõtlevad kaasa ja soovivad tõepoolest teha hea pakkumise.

– Tungivalt soovitaks ettevõtete tasuta ning ka juhatuse liikmeid ning töödejuhatajaid Googeldada. Tavaliselt tulevad probleemid/jamad kiirelt välja. Vaata üle ka Krediidiinfo jne. Kui on probleeme, unusta selline ettevõte ära. Tavaliselt jamad süvenevad, mitte ei lahene. Kui otsustad ikka sellise ettevõttega tegemist teha, siis järgi põhimõtet “ennem töö siis tasu”. Ükskõik, mis ettekäändel ettemaks lõppeb Tellija jaoks probleemidega 99 juhul 100st.

– Ole valmis suhtlema ka ettevõtte endiste töömeeste ja partneritega, kes uurivad, kas oled juba oma tasu maksnud. Probleemsete ettevõtjate lemmikväide on, et Tellija hoiab raha kinni ning seepärast ei saa ka endistele/praegustele töötajatele/partneritele maksta.

– Leping. Kindlasti sõlmi leping. Hea oleks kui lepingu projekt tuleks tellija poolt. Ehitusettevõtja leping on tavaliselt väga ühepoolne ning Tellija õigused on puudulikult tagatud. Erilist tähelepanu pööra tööde vastuvõtmisele, garantiile ning tasumisele ning tähtaegadele, dokumenteerimisele (vajad hiljem neid, kui soovid KOV kasutusluba saada). Jällegi, unusta ettemaks kui saad. Lisaks leppige kohe alguses kokku omanikujärelevalve roll ning kvaliteedistandardid RYL vms. Mõiste “hea ehitustava” töötab tavaliselt Tellija kahjuks.

– Kohati võivad hinnapakkumised erineda teineteisest kuni 3-4 korda.  Tavaliselt on kõige odavamad ja kallimad pakkumised üle jala tehtud või lähtutud põhimõttest, et kui ta selle hinna alla neelab siis võib ju kah midagi teha.

– Kokkuvõttes, kuid oled tänasel ehitusturul saanud 3 head pakkumist, kellega saad läbi rääkima hakata, siis võid ennast mõttes õnnitleda. Käi pakkumine rida realt läbi, kontrolli tööde mahud üle ning kauple hindade üle. Tavaliselt on siit ja sealt võimalik ühteist maha võtta, samas selguvad ka võimalikud puudused sinu tabelis.