Külalispostitus Oliverilt kes on värskelt oma maja ehituse tellinud ja jagab nüüd meelsasti oma kogemusi.

– Maatükk on ainuke asi, mida sa ei saa mitte kunagi muuta, seetõttu tuleb õige krundi otsimiseks piisavalt aega varuda.
– Kui ostad krundi linnast väljapoole, uuri, milline on bussiliiklus, kas on olemas külapood, lastega peredel tasub uurida, et isegi kui lasteaed on olemas, siis ei pruugi seal vabu kohti olla. Pärast tassid oma lapsi ikka linna lasteaeda.
– Käi vaatamas erinevaid krunte, siis tekib parem arusaamine, mida pakutakse ning mis meeldib.
– Kui mõni krunt on meeldima hakanud, käi seda vaatamas mitu korda ning kindlasti ilma maaklerita. Saad rahulikult ringi vaadata. Vaata kustpoolt päike tõuseb ning milline on krundi päikesepoolne külg.
– Eriti hea oleks, kui oleks juba teostatud ka geoloogilised uuringud. Nii jäävad ära üllatused vundamendi ehitamisel, mis tähendavad alati suuremat rahakulu.
– Mina ostaks krundi talvel-kevadel. Suvel on kõik nagunii ilus, aga talvel-kevadel tulevad vead välja.
– Uuri välja, kas liitumiste eest on tasutud (elekter-vesi). Liitumistasud võivad päris kallid olla.
– Kontrolli üle, mida maakler või omanik räägib. Tavaliselt püütakse midagi ilustada. Keskmine Eesti maakler teab müüdava kinnistu kohta ainult hinda, kui sedagi.
– Veendu, millised on piirangud ehitamiseks. Kas on olemas detailplaneering, millised on tingimused sinu krundil ning naaberkruntidel, et sinna kogemata ei kerkiks mõni tootmishoone vms.
– Veendu, et sa pääsed oma krundile avalikult teelt või on olemas vajalik servituut.
– Kui ostad suure krundi ning plaanid ehitada maja krundi tagaossa, siis on ka tulevased vee, kanalisatsiooni ja sissesõidutee ehitamise kulud suuremad ning edaspidi varu aega, et talvel oma sissesõiduteed lumest puhtaks rookida. See võib päris tüütu olla.
– Naabrid, need võivad olla nii sõbrad kui vaenlased. Tee tutvust enne ostu, sealt võid saada ka vajalikku taustainfot, mis aitab otsustada.