Külalispostitus Oliverilt kes on värskelt oma maja ehituse tellinud ja jagab nüüd meelsasti oma kogemusi.

– projekteerija valimisel on oluline, et oleks olemas hea isiklik kontakt. Kui head klappi ei ole, siis ka tulemus selgelt kannatab. Kohtu projekteerijaga enne lepingu sõlmimist isiklikult.
– kõige kiiremad ajad projekteerijatel on hilistalv-varakevad, sest kõik soovivad kevade, suve alguses ehitama hakata. Siis on ka hind suurem. Kui soovid saada paremat hinda ning vältida kiirustamisest tekkivaid vigu, alusta projekteerimist sügisel.
– kuigi projekteerijad kurdavad aeg-ajalt, et tööd ei ole, siis pakkumiste tegemine võtab neil aega ning vajalike pakkumuste kogumine võrdluse tegemiseks on ajamahukas. Väga paljud bürood lihtsalt ei reageeri ning ei vasta sinu hinnapäringutele. Sellega tasub arvestada ning leppida. Kõige hullemad on lood muidugi ehitajatega. Aga see on juba eraldi teema, millest pikemalt rääkida.
– projekteerimise hinnad kõiguvad seinast-seina, seega väga oluline on võrrelda, mida selle raha eest vastu saadakse.
– projekteerijad armastavad oma nn “tüüpsõlmi” ja varem tehtud lahenduste koopiaid kasutada, mis aga alati ei pruugi sinule sobida.
– kaasa projekti ülevaatamisse ka oma tulevane omanikujärelvalve tegija.
– soovitan tellida maja projekt vähemalt põhiprojekti mahus. Ehitusloaks piisab ka eelprojektist, aga selle järgi normaalselt maja ei ehita.
– lisaks telli ka vajalikud eriosad (küte, ventilatsioon, elekter, nõrkvool).
– põhiprojekt ja eriosad lase üle kontrollida teisel bürool. Siis välistad olukorra, kus samas kohas peavad paiknema ventilatsioonitoru, küttetoru ja elekter. Hiljem ehitusel on muidu nii, et  see, kes hiljem tuleb oma tehnosüsteeme ehitama, ei saa enam projekti järgi ehitada ning tal tuleb hakata kohapeal käigult projekti muudatusi tegema.
– eriti põhjalikult soovitan tegeleda elektriprojektiga, pistikute-valgustuse paikapanek ja läbimõtlemine võtavad aega ning ära häbene oma soove ka selgelt väljendamast.
– mina jätsin kõik ehitusloa saamiseks vajalikud toimingud ka projekteerijale sh. (päästeamet ja KOV) asjaajamine
– lõpetuseks lepingust ka mõni sõna. Kui võimalik, kasuta oma lepingu versiooni. Tüüpilised projekteerija lepingud on selgelt tellijale kahjulikud ning hilisem läbirääkimine ja muudatuste sisseviimine ei anna ikkagi nii head tulemust kui oma versioon heast lepingust, milles mõnest nõudest sa läbirääkimiste käigus loobud. Aga olulised nõuded jäävad ikka alles.