Soe ja hubane kodu, mille ülalpidamine on soodne. Kellele see ei meeldiks?

Meie kliimas on soodne ülal pidada vaid korralikult soojustatud kodu. Kui arvestada järjest kallinevaid energia hindu, muutub korralik soojustamine järjest olulisemaks.

Kuidas soojustuse kvaliteeti hinnata?

Palja silmaga on soojustuse kvaliteeti keeruline hinnata. Samuti ei ütle käega pindade katsumine suuremat midagi. Siin tuleb appi termokaamera, millega on võimalik soojemad ja külmemad kohad välja selgitada termopiltide tegemise teel. Termopilt näitab ära pindade temperatuurid ja esitab need graafiliselt, et oleks võimalik lihtsalt olukorda analüüsida ja võimalikud soojakaod avastada.

Millised on põhilised probleemid?

– puudulik soojustus ja külmasillad – kas on soojustus kehvasti paigaldatud või sootuks tegemata jäänud. Viimast esineb pigem vanemate majade puhul. Termopilt näitab ära nii puuduliku soojutuse asukohad kui ka tervikliku puudumise.

– puudulik tuuletõke – puudulik tuuletõke on väga levinud probleem. Seda eriti buumiaegsete uusarenduste juures. Õhu liikumine soojustuse sees jahutab selle maha. Termokaameraga on võimalik sellised lekked avastada.

– hallitus ja seened – teades pinna temperatuuri, õhu temperatuuri ja niiskust on võimalik potentsiaalsed hallituse kolded avastada. Probleem esineb kõige sagedamini akende ja uste liitumiskohtades teiste konstruktsioonidega. Samuti välisseinte nurkades.

– vee ja niiskuskahjustused – märg soojustus juhib soojust alati paremini kui kuiv. Seega on võimalik termokaameraga avastada veekahjustusi. Näiteks katus sajab läbi või veeplekid on ebapiisavalt tihendatud.

– ülekuumenenud elektrisüsteemid – termokaameraga on võimalik avastada ülekuumenenud elektrisüsteeme.

– küttesüsteemi vead – on tuvastatav, kui näiteks üks radiaator on teisest külmem. Samuti näitab termopilt ära erinevad temperatuurid ühe radiaatori lõikes. Näiteks on osa radiaatorist külmem rooste jms sette ladestumise tõttu.

Probleemide likvideerimine on oluliselt lihtsam

Alati ei pruugi olla kõige otstarbekam kogu maja korraga soojustama hakata. Piisab, kui vaid probleemsed kohad korda tehakse.

Kui probleemid on termopiltide abil tuvastatud, on võimalik iga probleemi individuaalselt likvideerida olenevalt selle olulisusest. Selge, et küttearvet mõjutab pööningu soojustamine oluliselt rohkem kui akna servade tihendamine. Samuti ei pruugi seinte soojustamine soovitud efekti anda.

Kellele termopildistamine vajalik on?

Termokaamera abil soojustuse kontrollimist on vaja väga paljudel, eriti:

– maja ja korteriomanikud ning korteriühistud – kuna küttekulud on aasta aastalt aina kerkinud, on soojutuse kontrollimise käigus võiamlik soojakaod avastada.

– ehituse omanikujärelevalve teostajad – teoreetiliselt on võimalik ka soojustustöid vahetult töömehe kõrval kontrollida, kuid reaalselt ei suuda keegi garanteerida, et töö saab nõuetekohaselt tehtud. Palju lihtsam ja odavam on kogu valminud töö korraga termokaameraga üle vaadata.

– ehitustööde tellijad – sellele sihtgrupile on soojuspildid eriti olulised, et saavutada hingerahu ja hea uni. Usalda, aga kontrolli.

– kinnisvara ostu plaanivad inimesed – kinnisvara soetamine on väga riskantne tegevus. Alati on mõttekas enne põhjalikult kontrollida, mida ostetav maja/korter endast kujutab. Palju asju on silmaga näha, kuid näiteks soojustuse olukorda saab kontrollida vaid seina lammutades või siis termokaamera abil. Viimane variant on kindlasti kordi soodsam kontrollimise viis.

– ehitajad ja arendajad – vaatamata sellele, et sihtgrupp on huvitatud eelkõige kasumi teenimisest, on ideaalis ka nende huvi, et tulevane elanik ei peaks pead murdma, miks jalad külmetavad ja tuul toas undab.

Mida on vaja, et termopildistamist tellida?

Toa ja õue temperatuuride vahe peab olema vähemalt 15, hea kui 20 kraadi. Ehk kui õues on 0 kraadi, peaks toas olema vähemalt 20 kraadi sooja.

Millest raport koosneb ja milles seisneb erinevus teiste pakkujatega?

Keskmine termopiltide pakkuja tuleb kohale, pildistab ja saadab raporti meilile. Raport koosneb termopiltidest, kust on võimalik näha mingite punktide temperatuure. Selline raport ei aita olukorda piisavalt analüüsida ja ei sobi edasise remondivajaduse välja selgitamiseks.

Mina lisan piltide juurde kommentaari ja kirjutan kokkuvõtte probleemi olemusest ja võimalikust lahendusest. Samuti soovitused parandamise kohta. Nii on võimalik otsustada, mida paranda ja mida mitte.

Kui kaua aega läheb ja kui kiiresti tulemused saab?

Termopiltide tegemise kiirus sõltub objekti keerukusest ja probleemide mahust. Tavaliselt  läheb aega 0,5 – 2 tundi objektil ja 1 – 2 tundi arvutis töötlemisele. Raporti saab mõõtmise päeval või sellele järgneval päeval.

Kui palju termopiltide tegemine maksab?

Eramu või korteri kohta termopildistamine koos raportiga Tallinna piires 333,-. Mujal Eestis kokkuleppel. Tellimiseks või pakkumise küsimiseks saada e-mail mait@profeld.ee või helista 53427733

Klientide arvamused

Veikko

“Omanikujärelevalve” termograafia teenuse valisin seetõttu, et firmal on pikaajalised praktilised kogemused ehitusvaldkonnas. Igaüks võib aparaadiga majas ringi käia ja pilte teha, kuid sellest olulisem on oskus analüüsida, teha õiged järeldused ning anda soovitused võimalike puuduste kõrvaldamiseks. Jäin pakutud teenusega rahule ja julgen “Omanikujärelevalvet” soovitada teistelegi.

Hannes Erm

Mina olen nüüd Maiduga kahte maja ostueelselt kaemas käinud ja minul, kui ehituskaugel inimesel oli temast küll abi. Ülevaatusel näeb ta asju, mida ise ei pane tähelegi ja pärast tulevad meilile kõik selgitused nähtu kohta koos piltidega. Teeb eluaseme valiku ikka märksa lihtsamaks, sest saab ka nõu küsida probleemsete kohtade lahenduse osas. Ja see on väga hea, et saab lasta ka termopildid teha – ikka teine tera, kui näed võimalike soojalekete kohti. Summad, mis ülevaatusele kulusid on köömes võrreldes sellega, mis pimesi ostes hiljem remondiks kuluks. Julgen teistelegi soovitada.