Soojustus peab olema kaitstud

Peaaegu iga viilkatusega maja ehitusel tuleb ette probleem kuidas liita õhutihedalt seina ja katuse tuuletõkkematerjalide liitekoht. Olenevalt tuuletõkkeplaadi tüübist on seda kriitilist liidet üritatud tihendada nii erinevate teipidega kui ka vahtude ja silikooniga. Lõpptulemuseks on pahatihti liide, mis ei ole õhutihe. Kaitseta soojustus tähendab aga seda, et välisõhk pääseb soojustuse sisse ja jahutab seina maha. Tagajärjeks on ebameeldivalt jahedad piirkonnad konstruktsioonis, suurenev küttekulu ja kehvemal juhul ka hallitus. Mis siis teha, et selliseid probleeme vältida?

Tuuletõkkeplaadi liimimine hingava aluskattekile külge

Sattusin mõni aeg tagasi olukorda, kus mul endal oli vaja sarnane liide tihendada. Minu probleem seisnes siis Isover VKL 13 tuuletõkkeplaadi ühendamises nn hingava katuse aluskattekilega. Mõtlesin teoreetiliselt erinevad versioonid läbi ja asusin katsetama.

Tuuletõkkeplaadile on vaja nake tekitada

Esimene ja kõige suurem mure kogu ettevõtmise juures oli tuuletõkkeplaadi pind, mis on pressitud villast ning kuhu ükski asi kinni jääda ei taha. Otsustasin selle karvase pinnaga midagi teha, et tekiks rahuldav nake. Võtsin suurema tüki tuuletõket ja kandsin sellele erinevaid materjale alates nakkedispersioonidest ja lõpetades vee baasil fassaadivärviga. Kui pinnad olid kuivanud, paigaldasin neile teibi ja proovisin, kui lihtsalt on võimalik seda eemaldada. Kõige parema tulemuse sain fassaadivärviga Villa Akva. Võib olla on mõni värv parem, aga kuna see oli objektil olemas, kasutasin seda.

Tuuletõkkeplaadi liimimine PU masside ja silikooniga

Kui nake on tekitatud, tuleb leida materjal, millega see hingav aluskattekile tuuletõkkeplaadi külge liimida. Testimiseks hankisin kolme erineva tootja PU massi (Penosil, Soudal ja Bostik) ja neutraalsilikooni. Valiku tegin arvestades, et tihendatav liide peab olema elastne ja taluma madalaid ning kõrgeid temperatuure. Neutraalsilikooni võtsin testimisse, kuna tuuletõkkeplaadi tootja näeb Isover VKL ametlikus paigaldusjuhendis ette, et tuuletõkkeplaatide omavahelised vuugid tuleb tihendada neutraalsilikooniga.

Kõigi toodetega tegin läbi sarnase katse. Nimelt liimisin auskattekile erinevaid masse kasutades tuuletõkkeplaadi külge kinni.

Neutraalsilikoon ei ole kehvem kui PU massid

Tulemused olid minu jaoks mõneti üllatavad, sest alahinnatud neutraalsilikoon ei jäänud PU massidele mitte kuidagi alla. Pigem mängis rolli tuuletõkke plaadi pind, kus krundituna püsis liimitud aluskattekile oluliselt paremini kui kruntimata. Loogiline. Märkimisväärne on asjaolu, et krunditud tuuletõkkeplaadilt ei õnnestunud mul katuse aluskatet lahti tõmmata. PU massidel muud vahet ei olnud kui see, et Bostiku mass tuli tuubist kõige paremini välja (silikoon tuli veelgi paremini, mistõttu oli seda veelgi mugavam paigaldada).

Kui plaadi otsale liimitud aluskatet korraliku jõuga tõmmates kätte ei saanud, siis plaadi pinnale liimitud aluskattekile nii tugevalt kinni ei olnud. Samas oli tulemus siiski üsna hea krunditud plaadi puhul.

Tootja soovitused ja tegelikkus

Eraldi proovisin kahte kruntimata tuuletõkkeplaati otsapidi neutraalsilikooniga kokku liimida nii nagu tootja soovitab. Tulemus oli hea. Muidugi mitte nii hea kui krunditud plaatide puhul kuid siiski piisav, et jäika liidet tihendada (näiteks seinas, kus plaadid on jäigalt kinni). Samas proovisin ka plaadid kuivalt kokku suruda ja liidet väljast silikooniga tihendada. Tulemus oli väga kehva. Paraku just see variant on ehitustel laialt levinud. Tootja juhendi kohta oskan öelda, et see toimib, kui tehakse täpselt juhendi järgi.

Ka teip töötab

Lahendada tuli ka natuke keerukam sõlm, kus tuuletõkkeplaadi ja aluskattekile vahel oli ca 50 mm pilu. Ehitaja oli midagi valesti arvestanud vms. Üks variant oleks olnud tuuletõkkeplaadi pikendamine aga mina tahtsin proovida midagi muud.

Nimelt oli akende tihendamisest üle jäänud Soudali liimiribadega tuuletõkkelinti. Ühe liimiga poole paigaldasin aluskattekile külge ja teise teipisin krunditud tuuletõkkele. Teibina kasutasin Corofix teipi. Enne selle kasuks otsustamist testisin ca 5 erinevat teipi, millest krunditud tuuletõkkeplaadi külge nakkus Corofix ja Tescon Vana. Corofixi kasuks otsustasin hinna põhjal, sest Tescon teip maksab oluliselt rohkem. Kruntimata plaadile ei nakkunud kumbki. Mainimist väärib ka asjaolu, et Corofix ja Tescon läbisid edukalt nädalase sügavkülma kuuri, peale mida olid need sama tugevalt krunditud tuuletõkkeplaadi küljes kinni kui ilma külmutamata.

Kokkuvõtteks

Kõige olulisem on tuuletõkkeplaadile nake tekitada. Nakke olemasolul on võimalik seda lihtsalt teiste materjalidega liita. Oluline on ka fakt, et tuuletõkkeplaadi serv peab olema vastu aluskattekilet surutud. Nii saab liide väga tugev. Teip küll toimib, kuid tulemus ei ole nii hea kui massidega kleepides. Kui võimalik, soovitan teibid jätta viimaseks võimaluseks. Teipide juures tasub jälgida, et need oleks krunditud pinnale tugevalt kinni surutud.

Minu poolt tihendatud liite kommentaariks tuleb lisada, et aluskattekile on hingav. Ehk see paigaldatakse ilma lõtkuta ja soojustus läheb sinna otse vastu. Tavalisi kile-aluskatteid sellises liites kastutada ei tohi.

Tegemist on oma tarbeks ja sportlikust huvist tehtud testiga, mida lahkelt jagan. Kõik hinnangud nakete tugevuse kohta on antud sisetunde põhjal ilma mõõdistusteta.

Head soojustamist.