Paar aastat tagasi kutsus üks hea tuttav, et vaataksin tema värskelt ehitatud katuse üle. Ehitaja tausta uurides selgus, et tegemist on ühe suure ja tuntud plekitootja endise töölisega, kes on oma firma loonud ja pakub soodsate hindadega katusetöid. Võiks eeldada, et kogemusi katuste ehituse vallas nagu oleks.

katuse ehitus

Kohapeal ilmnes aga masendav vaatepilt. Ma ei suutnud leida mitte ühtegi sõlme, mis oleks nõuetele vastanud. Jutt käib siis katusest, mis pidi hiljem kaetama Klassik profiilplekiga (õnneks seda ei jõutud teha).

Katuse aluskatte paigaldus

Katuse aluskate oli kortsus, naelaauke täis ning kohati ca 200mm lõtkuga (veekott). Aluskatte liitumine korstnaga oli tegemata – vesi sadas otse läbi. Sellisel tasemel aluskattekile paigaldus on viisakalt öeldes jama.

Distantsliist (tuulutusliist)

Tuulusliistuna oli kasutatud 18x50mm puitu. Selline ristlõige on ebapiisav. Peaks olema vähemalt 32x50mm. Liistud olid paigaldatud roostes naeltega, ja sedagi nii, et ca 20% naeltest oli löödud sarikast mööda ja otse aluskattekilesse. Kui aus olla, siis ei saagi neid liistudeks nimetada, sest need olid pigem puitklotsid, millega rihiti roovitust? Kohati oli ühe klotsiga hakkama saadud, samas kõrval oli aga kolm klotsi paigas. Eraldi tase on pappkast, mis kokku volditi ja klotside asemele roovi rihtimiseks kasutati.

Roovitus

Kuna sarika samm oli kohati üle meetri, siis oleks pidanud kasutama roovituseks vähemalt 32x100mm mõõduga puitu. Kasutatud oli aga nn. tollist lauda (25x100mm), mille kvaliteet varieerus. Roov oli kinnitatud ühe naelaga igasse sarikasse. Loomulikult kasutatud naelad olid tsinkimata. Roovi samm varieerus, kohati vastas ka Klassik profiili paigaldusjuhendile.

Kokkuvõtteks

Kogu katus tuli maha võtta. Paigaldati uus aluskattekile, tuulutusliistud ja roov. Lisaks vahetati välja osa sarikaid, millede kandevõime ei kannatanud kriitikat. Maha võetud puitmaterjal läks pererahvale kütteks. Et siis selline lugu ühe katusega.

Kui ka sinul on mõni värvikas kogemus seoses katuse ehitusega, siis palun jaga seda siin kommentaarides või kirjuta mulle ja avaldame selle loo siin blogis.