Külalispostitus Annelilt kelle kogemus reoveemahuti tellimisega ei olnud just meeldivate killast.

Olen tavapärane väike inimene oma pisikeste argipäevatoimetustega, kes püüab eestlasele kombekohaselt kõik ise ära teha ja kõigega ise toime tulla. Kahjuks leidsin end ühel päeval olukorrast, kus tulin järeldusele, et siin tuleb pöörduda spetsialisti poole. Seisin silmitsi minule täiesti võõra teemaga – mahuti paigaldamine.  E-riigis elavale kodanikule loomuomaselt toksisin interneti otsingumootorisse sõnad:  mahuti paigaldamine… ja sealt see teekond algas.

Kokkuvõtlikult kogu protsessist:

–       tohutu telefoni arve ning palju ebameeldivaid vestlusi;

–       mitmed kümned lubatud paigaldamise kuupäevad, mil ootasin paigaldajaid kuid asjata;

–       valetamised ja vassimised, mille peale tekkis mõttes vaid küsimus –  kas tõesti oli keerulisem natuke sisukam vale välja mõtelda… see on solvav;

–       närvikulu;

–       1,5 aastat üles küntud pinnas aias, lõhutud aed, maha võetud 2 õunapuud ning hekk ning kõik asjata…

Mina ise ei ole ka asjade sellises käigus just päris süütu. Tellisin mahuti ja paigalduse ühe ettevõtte käest, kes tundus tollal usaldusväärne ning loomulikult hind oli soodsaim. Mahuti toodi ilusasti kohale ning üteldi, et paigaldaja võtab minuga ühendust. Mahuti eest makstud, arve ja garantii saadud, jäin ootama paigaldamist. Tuldigi, paigaldatigi ja peale paigaldust sooviti arveldada sularahas. Üteldi veel, et kui midagi juhtuma peaks, siis garantii kehtib. Olingi nõus. Tagantjärgi –  rumal mis rumal! Aga teha polnud enam midagi. Mõni aeg hiljem leidsin, et asi pole õige. Kutsusin paigaldaja kohale ja selguski, et mahuti katki. Esimesel paigaldusel ei jälginud ma, mida täpselt tehakse kuna eeldasin, et tegemist on kogenud inimestega. Tagantjärele mõeldes tean, milles oli viga –  koonerdati liivaga ning ei täidetud paak korralikult veega nagu paigaldusjuhend seda nõuab. Uuesti paigaldatud mahuti vajus kokku kohe peale paigaldamist. Ehitaja kiirustas minema ilma sõnagi lausumata ning hiljem sain kopamehelt veel teada, et ehitaja lasi pinnasega kinni katta juba paigaldamise käigus purunenud mahuti. Samuti kui küsisin garantii kohta mahuti müüjalt, vastati, et paigaldas teine ettevõte, mis paistab pankrotti minevat. Kogu lugu kiskus sõna otseses mõttes väga inetuks. Samuti kuulsin mitmelt inimeselt, kellele ka pakuti sularahaga arveldamist sama ettevõtte poolt. Ka nemad olid pakkumisega nõus, kuna säästsid kopsaka summa. Peale minu eiramist tellisin omanikujärelvalvest akti, mis fikseeris olukorra. Ja üllatus – kohe peale seda hakati minuga uuesti suhtlema. Olgu siinkohal üteldud, et peale 1,5 aastat kannatlikku ootamist hakkas ka minu kannatus katkema ning olin juba arvestanud, et uut mahutit ma ei saa ega ka raha tagasi. Minus aga oldi tekitatud hirmuärav viha ning mõtetes tundsin, et saagu, mis saab aga võtan oma eesmärgiks kuulutada kõvasti ning kaugele selle ettevõtte poolt pakutava teenuse kvaliteedist hoiatamaks teisi inimesi. Tänaseks on kolmas mahuti maa all ja enne kevadet ei julge hõisata. Ettevõte teostas lõpuks oma töö.

Esiteks soovitan omanikujärelvalve teenusega tutvumist. Ehitusvõhikuna kahjuks ei teadnud esialgu sellisest võimalusest kuid akti koostamine pani kogu protsessi uuesti liikuma. Teiseks –  mitte kunagi ärge arveldage sularahas, isegi siis kui seda tungivalt soovitatakse.  Alati küsige makset tõestav dokument. Kolmandaks –  ükskõik, mis ehitust tellite oma ala spetsialistidelt, viige end  asjaga kurssi, selleks, et õigel ajal aru saada, et tegu on „soss-seppadega“.

Loodan siiralt, et minu kirjapandu on abiks ja hoiataks samade vigade tegemisest.

Lugupidamisega,

Anneli Endla